Download Free Designs http://bigtheme.net/ Free Websites Templates

 

Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi (KSÜ) Rektörlüğü, Kahramanmaraş Teknokent Yönetici A.Ş. ve KSÜ IEEE (Institute of Electrical and Electronics Engineers) Öğrenci Topluluğu işbirliğiyle “Endüstri 4.0” etkinliği düzenlendi.

KSÜ Cahit Zarifoğlu Konferans Salonunda gerçekleştirilen konferansın açılış konuşmasını Rektör Prof. Dr. Durmuş Deveci yaptı. Teknoloji alanındaki gelişmeleri yakından takip etmenin önemine vurgu yapan Rektör Deveci, “Her zaman hazırlıklı olmak lazım, kim hazırlıklıysa o kazanır. Her şeye hazırlıklı olmalısınız, arada kalırsanız, tembel olursanız, beyninizi zamanında ve zemininde kullanmazsanız hep sonraya kalan olursunuz.” diye konuştu.

Geleceğin teknolojilerine bizim yön vermemiz için çok çalışmamız gerektiğini ifade eden Rektör Deveci, konferansın verimli geçmesi temennisinde bulundu.

Açılış konuşmasının ardından Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Danışmanı Harun Demir, temel olarak bilişim teknolojileri ile endüstriyi bir araya getirmeyi hedefleyen Endüstri 4.0’ı anlattı.

Türkiye’nin mevcut endüstri yapısına ilişkin bilgiler veren Demir, “Herhangi bir kavramı bire bir kopyalamak, bire bir örnek almak üzerinde hiçbir değişiklik yapmadan birebir almak en büyük hatamız bu olacaktır. Birisini örnek almak yerine kendi konseptimizi belirlememiz gerekiyor. Kendi metodumuzu, metodolojimizi, terminolojimizi belirlememiz gerekiyor.” şeklinde konuştu.

Ülkelerin jeopolitik gücünün günümüz dünyasında tek başına yeterli olmadığını belirten Demir, bulunduğumuz coğrafyada en son teknolojiyi barındıran jeoekonomik güce sahip olmanın gerekliliğine dikkat çekti.

Kendimizi dünyaya entegre etmek için yeni prensipler belirlememiz gerektiğine değinen Demir, yapılması gerekenleri; sosyal inovasyonda birleşmeliyiz, kollektif akılda birleşmeliyiz, kazandırarak kazanmayı öğrenmeliyiz, iyi uygulayıcıarı bir biriyle tanıştırmalıyız, büyük düşünüp küçük adımlarla başlamalıyız şeklinde sıraladı.

Eğitim sistemimizin, geleceği anlamada yetersiz kaldığını söyleyen Demir, müfredatlar hazırlanırken bugünün değil geleceğin dünyasının ihtiyaçlarının göz önünde bulundurulması gerektiğini ifade etti.

Kahramanmaraş Teknokent Yönetici A.Ş. Genel Müdürü Doç. Dr. Mahit Güneş  proje geliştirecek öğrencilere yönelik ücretsiz hizmet sunacak olan Ön Kuluçka Merkezinin Teknokent bünyesinde faaliyete geçtiğini belirtti. Genel Müdür Güneş iş, proje fikri olan öğrencilerin takımlar halinde bu merkezden faydalanabileceğini kaydetti.