Download Free Designs http://bigtheme.net/ Free Websites Templates

5. Teknoloji Geliştirme Bölgeleri Zirvesi Ankara'da Düzenlendi

Bilim ve Teknoloji Genel Müdürlüğü tarafından 29  Kasım 2017 tarihinde Ankara’da  Bilkent Otel ve Konferans Merkezi'nde düzenlenen 5. Teknoloji Geliştirme Bölgeleri Zirvesine, Kahramanmaraş Teknoloji Geliştirme bölgesi adına Kahramanmaraş Teknokent yönetimi ve çalışanları ile bölgemizde faaliyet gösteren firmalar katıldı.

 

Zirvede konuşma yapan Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanımız Faruk Özlü, üretim ve ihracatın kapılarının, yüksek teknolojiyle açılabileceğini belirterek, Türkiye’nin elini güçlendiren en önemli enstrümanlardan birinin TGB'ler olduğunu vurguladı. Özlü, 2002'de sadece 5 tane TGB'ye sahipken 55’i faal, 14’ü yapım aşamasında olmak üzere, 69 Teknokent’e ulaşmış olmakla birlikte TGB'lerimizin sayılarının, her geçen yıl artmaya devam ettiğini, hedefin 81 ilimizin tamamında TGB kurmak olduğunu söyledi. Bu sayıların önemli olmasının yanında sayılar kadar önemli olan bir diğer hususun ise nitelik olduğunu belirterek, TGB'lerimizin bir 'nitelik sıçraması' yaptığını ifade etti.

Bakan Özlü, “Teknokentlerde faaliyet gösteren 4 bin 475 firma, Türkiye için teknoloji üretmektedir. Bu firmalarda 44 bin 580 personel görev yapmaktadır. Sektörel dağılımlara baktığımızda ise yazılım, bilgisayar ve elektronik öne çıkmaktadır. Teknokentlerimizin performans endekslerinde yer alan Ar-Ge çıktıları, patent sayıları ve fikri mülkiyet alanlarında da önemli mesafeler alınmıştır." dedi.

Kahramanmaraş Teknoloji Geliştirme Bölgesi olarak; bölgemizde faaliyet gösteren firmaların üretmiş olduğu Ar-Ge ürünlerini standımızda sergilendi. Bu ürünlerden Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Tekstil Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Suat Çetiner’in, yaklaşık 5 yıl süren Ar-Ge çalışmaları sonucunda üretmiş olduğu kalbin ritmini kumaşın dokusundaki iletken iplikler sayesinde algılayıp bluetooth bağlantısıyla anlık olarak dönüştürerek akıllı telefonlara aktararak EKG ölçümü yapan tişörtün sunumu, geliştirilmiş emsallerine göre oldukça farklı, düşük maliyetli ve kullanımı kolay bir tasarıma sahip olması itibariyle fuara katılan ziyaretçilerin yoğun ilgisini gördü.  Bölgemizde faaliyet gösteren diğer sektör temsilcilerinin geliştirmiş olduğu alanında özgün ve yenilikçi ürünler arasında yer alan, eğitim alanında kullanılan güç kaynağı, her sektörden talebe yönelik prototip imal etmeye yönelik ihtiyacı karşılayan 3 boyutlu yazıcı teknolojisi, medikal alanda kullanılan biyopsi iğnesi, kaburga sternumu, kalp ve damar cerrahisinde kullanılan yeni nesil katater gibi ürünlerin yanı sıra Yazılım alanında faaliyet gösteren ülkemizde önemli konuma sahip e-ticaret, siber güvenlik, mobil teknolojiler  ve internet hizmetleri sunan firmalarımız, standımızı ziyaret eden başta Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanımız Sayın Faruk Özlü olmak üzere tüm ziyaretçilerin büyük beğeni ve ilgisini gördü.

Haberin Görselleri:

Kahramanmaraş Teknokent 4.Kahramanmaraş İnsan Kaynakları ve İstihdam Fuarına Katıldı

 

 

Kahramanmaraş Teknokent, KSÜ Rektörlüğü ve KSÜ ÜSKİM ile birlikte 30-31 Mart 2017 tarihlerinde düzenlenen 4. İnsan Kaynakları ve İstihdam Fuarına katıldı. Teknokentte yürütülen ar-ge projeleri ve çalışmalar hakkında katılımcılarının bilgilendirildiği etkinlikte Teknokent bünyesinde yer alan firmaların bölgede ürettikleri ürünlerde sergilendi. Fuarda Rob Teknolojinin 3D Yazıcılarla elde ettiği çıktılar katılımcılardan yoğun ilgi gördü.

Kahramanmaraş Teknokentin kurumsal sorumluluk gereği paydaşlarla yapılan etkinliklere katılımı önemsediğini ifade eden Genel Müdür Doç. Dr. Mahit Güneş, insan kaynakları ve istihdam bağlamında katılımcıların alanlarıyla ilgili olarak Teknokentte yer alan firmalara yönlendirildiğini ve gerekli bilgilendirmenin yapıldığını belirterek organizasyonda emeği geçenlere teşekkür etti.